Casa de Producţie TVR a programat luni un spectacol din Arhiva de Aur a Televiziunii Române – Dimineaţa pierdută, o dramatizare de Cătălina Buzoianu după romanul cu acelaşi nume de Gabriela Adameşteanu. Spectacolul, preluat de la Teatrul L.S. Bulandra, poate fi urmărit luni, 17 noiembrie, de la ora 20.10 (partea I) şi de la ora 23.10 (partea a II-a), la TVR 2.
Dimineaţa pierdută a Gabrielei Adameşteanu a primit Premiul pentru Proză al Uniunii Scriitorilor din România în 1984. Premiera TV a dramatizării acestui roman a avut loc în 20 februarie 1990, adaptarea şi regia TV fiind semnate de Dan Necşulea.
Piesa de teatru, asemenea romanului, se construieşte în jurul unui personaj-narator, Vica Delcă. Dublul său statut - fostă croitoreasă de lux şi actuală pensionară - îi deschide uşile multor case şi, implicit, ale multelor istorii din spatele acestor uşi. Poveştile ei prind viaţă în timpul vizitelor matinale pe care i le face Ivonei Scarlat,
Citeste tot pe
Cotidianul