Pe 24 mai al acestui an a avut loc o nouă premieră la Teatrul Țăndărică, cu piesa intitulată: „Apolodor”. Este vorba despre un proiect câștigător al concursului SALT, platformă care susține artiștii emergenți din domeniul teatrului de animație și vizual, prin realizarea și producția proiectelor propuse.
Bazat pe Cartea cu Apolodor a lui Gellu Naum, carte ce a fost publicată pentru prima oară în 1959, spectacolul prezintă povestea pinguinului tenor al Circului bucureștean, care într-o bună zi se trezește sfâșiat de dorul fraților din Labrador și pornește în căutarea alor săi.
Dorul de casă, de sursă – mai mult tristețe, decât jind în spectacol – îl îndeamnă pe Apolodor să pornească numaidecât la drum, fără să mai pregete.
Ca în orice poveste, drumul este unul inițiatic: el presupune aventură, cunoaștere – pinguinul nostru află pe parcurs că, de fapt, familia lui nu este din Labrador, ci de la Polul Sud,
Citeste tot pe
Yorick