American Buffalo este prima dintre creațiile sale destinate scenei care l-au făcut pe David Mamet să cunoască ceea ce se cheamă „gustul succesului”. A scris-o prin 1975-1976, a fost jucată cam peste tot în lume – a contat, desigur, și valoarea ei, dar și faptul că punerea ei în scenă nu presupune prea mari cheltuieli –, iar prin 1996 piesa a fost și ecranizată.
Pe meleaguri românești, scrierea a ajuns relativ târziu, dacă informația mea e corectă, doar prin anul 2005 grație traducerii lui Bogdan Budeș și spectacolului montat la Teatrul ACT din București de regizorul Cristi Juncu. Timp suficient pentru David Mamet să își completeze consistent fișa de creație.
Astăzi este cunoscut nu doar datorită calităților sale de autor de literatură dramatică – între timp au fost reprezentate și în România piese precum Oleanna, Codrii, Edmond, O viață în teatru –, ci și celor de scenarist de film. Amintesc în grabă câteva titluri precum
Citeste tot pe
Yorick