Nominalizarile la Gala Premiilor UNITER 2010

publicat:
22.02.10
in sectiunea:
trimite si altora
Nominalizarile la Gala Premiilor UNITER 2010
GALA PREMIILOR UNITER 2010
NOMINALIZĂRILE JURIULUI

UNITER – Uniunea Teatrală din România are plăcerea să vă aducă la cunoştinţă că anul acesta, Gala Premiilor UNITER, ediţia a XVIII-a, va avea loc LUNI, 19 APRILIE 2010. Juriul format din criticii Ion Cocora, Mircea Morariu şi Doina Papp, desemnat pentru a face nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER, a decis următoarele:

Debut
Cristina Florea pentru rolul Tyler din spectacolul Nişte fete la Teatrul „George Ciprian”, Buzău
David Schwartz pentru regia spectacolul România, te pup! la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Crina Semciuc pentru rolul Lena din spectacolul Leonce şi Lena la Teatrul de Comedie, Bucureşti

Cea mai bună scenografie
Ştefan Caragiu pentru scenografia spectacolului Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Adriana Grand pentru scenografia spectacolului Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara
Iuliana Vâlsan pentru scenografia spectacolului Herr Paul la Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ

Cel mai bun actor în rol secundar
József Bíró pentru rolul Cebutikin din spectacolul Trei surori la Teatrul de Nord – Secţia maghiară, Satu Mare
Vlad Ivanov pentru rolul Doctorul din spectacolul Un duel la Teatrul Naţional Bucureşti
Gelu Niţu pentru rolul Pavel Feodorovici Obolianinov din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Ana Ciontea pentru rolul Maria din spectacolul Un duel la Teatrul Naţional Bucureşti
Catrinel Dumitrescu pentru rolul Else din spectacolul Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Emilia Popescu pentru rolul Alla Vadimovna din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti

Cel mai bun actor în rol principal
Ionuţ Caras pentru rolul L. Gurevici din spectacolul Noaptea Walpurgiei sau Paşii Comandorului la Teatrul Naţional „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca
Mihai Constantin pentru rolul Clov din spectacolul Sfârşit de partidă la Teatrul Metropolis, Bucureşti
George Mihăiţă pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal
Virginia Mirea pentru rolul Zoia Denisovna Pelţ din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti
Ofelia Popii pentru rolul Bess din spectacolul Breaking the Waves sau Viaţa binecuvântată a lui Bess la Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu
Sanda Toma pentru rolul Kate Keller din spectacolul Toţi fiii mei la Teatrul Naţional Bucureşti

Cea mai bună regie
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Pyramus & Thisbe 4 you la Teatrul Odeon, Bucureşti
Victor Ioan Frunză pentru regia spectacolului Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara
Vlad Massaci pentru regia spectacolului Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Cel mai bun spectacol
Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Breaking the Waves sau Viaţa binecuvântată a lui Bess la Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu
Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara

Cel mai bun Spectacol Teatru radiofonic
„Caii la fereastră” de Matei Vişniec, regia Gavriil Pinte la SRR
„Delir în doi... în trei, în câţi vrei” de Eugène Ionesco, regia Attila Vizauer la SRR
„Despre senzaţia de elasticitate când păşim peste cadavre” de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu la SRR


Conform statutului UNITER, Senatul UNITER acordă în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale. Pe baza propunerilor primite şi a propunerilor membrilor Senatului UNITER, aceste premii vor fi decise în şedinţa senatului Uniter din 8.03.2010.



Autor: Echipa rcp

Voteaza:
0 14voturi

Comentarii


stiri recente

Arhiva

sectiuni

vizualizeaza ca norisor / lista

  Aminteste-ti datele mele