Nominalizarile la Premiile UNITER pe 2008 - UPDATE castigatori

publicat:
10.03.09
in sectiunea:
trimite si altora
Nominalizarile la Premiile UNITER pe 2008 - UPDATE castigatori
Juriul UNITER format anul acesta din criticii de teatru Magdalena Boiangiu Victor Scoradeţ şi Ionuţ Sociu a facut nominalizarile pentru GALA PREMIILOR UNITER 2009:

Nominalizările Galei Premiilor UNITER pentru anul 2008:

Debut
Ioana Anastasia Anton pentru rolul Ofelia din spectacolul Hamlet la Teatrul Metropolis Bucureşti
Florina Gleznea pentru rolul Martha din spectacolul Cui i-e frică de Virginia Wolf la Teatrul ActBucureşti
Ionuţ Grama pentru rolul George din spectacolul Cui i-e frică de Virginia Woolf la Teatrul ActBucureşti 
 

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Valeria Seciu pentru rolul Gloucester din spectacolul Lear la Teatrul Bulandra Bucureşti
Tünde Skovrán pentru rolul Nataşa din spectacolul Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Ada Simionică pentru rolul Hilda din spectacolul And
Bjork of course
la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti 

 

Cel mai bun actor în rol secundar
András Hatházi pentru rolul Andrei din spectacolul Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Sorin Leoveanu pentru rolul Lucio din spectacolul Măsură pentru măsură la Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova
Tibor Pálffy pentru rolul Şambelanul din spectacolul Ivona principesa Burgundiei la Teatrul „Támasi Áron” Sfântu Gheorghe 
 


Cea mai bună actriţă în rol principal
Dorina Chiriac pentru rolul Ioana din spectacolul Ioana şi focul  la Teatrul de Comedie Bucureşti
Imola Kézdi pentru rolul Maşa din spectacolul Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Mariana Mihuţ - CASTIGATOR  pentru rolul titular din spectacolul Lear la Teatrul Bulandra Bucureşti 
 

Cel mai bun actor în rol principal
László Mátray pentru rolul Prinţul Filip din spectacolul Ivona principesa Burgundiei la Teatrul „Támasi Áron” Sfântu Gheorghe
Victor Rebengiuc - CASTIGATOR pentru rolul Willy Loman din spectacolul Moartea unui comis voiajor la Teatrul Bulandra Bucureşti
Zsolt Bogdán pentru rolul Verşinin din spectacolul Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca 
 


Cea mai bună scenografie
József Bártha pentru decorul spectacolului Ivona principesa Burgundiei la Teatrul „Támasi Áron” Sfântu Gheorghe
Andrei Both pentru decorul spectacolului Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca
Velica Panduru pentru decorul spectacolului Boala familei M la Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara 

 

Cel mai bun regizor
Radu Afrim pentru regia spectacolului Omul Pernă la Teatrul „Maria Filotti”
Brăila
László Bocsárdi pentru regia spectacolului Ivona principesa Burgundiei la Teatrul „Támasi Áron” Sfântu Gheorghe
Gábor Tompa - CASTIGATOR pentru regia spectacolului Trei surori la Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca 
 


Cel mai bun spectacol
Ivona principesa Burgundiei – producţie a Teatrului „Támasi Áron” Sfântu Gheorghe
Omul Pernă – producţie a Teatrului „Maria Filotti” Brăila
Trei suroriCASTIGATORproducţie a Teatrului Maghiar de Stat Cluj-Napoca 

 

Teatru radiofonic
Ionesco cinci piese scurte de Eugen Ionesco regia Alexandru Dabija la SRR Bucureşti
Planeta mediocrilor de Ioan Groşan regia Attila Vizauer la SRR Bucureşti
Ucigaş fără simbrie de Eugen Ionesco regia Lucian Giurchescu la SRR Bucureşti 


PREMIUL DE EXCELENTA PREMII PENTRU INTREAGA ACTIVITATE SI PREMII SPECIALE

Senatul UNITER va acorda anul acesta deja traditionalele premii pentru intreaga activitate premiile speciale si premiul de excelenta urmatorilor artisti:

Premiul de Excelenţă
OLGA TUDORACHE 

 

Premiul pentru întreaga activitate 

Actriţă: MARGARETA POGONAT

Actor: MITICĂ POPESCU

Scenografie: DAN NEMŢEANU

Regie: GELU COLCEAG

Critică: ALICE GEORGESCU

Premiul special pentru muzică de teatru
VLAICU GOLCEA 
 
Premiul special pentru coregrafie în arta spectacolului
PĂSTOREL IONESCU 



Autor: Echipa rcp

Voteaza:
+3 5voturi

Comentarii


stiri recente

Arhiva

sectiuni

vizualizeaza ca norisor / lista

  Aminteste-ti datele mele