Premiile Gopo 2010 - Câştigători

publicat:
30.03.10
in sectiunea:
trimite si altora
Premiile Gopo 2010 - Câştigători
Cea de-a patra ediţie a Galei Premiilor Gopo, a fost găzduită, în premieră, de una dintre cele mai spectaculoase săli din România - Palatul Parlamentului, Sala Unirii.

12 lung metraje au concurat în 2010 pentru statuetele Gopo realizate de sculptorul Adrian Ilfoveanu. Juriul care a decis nominalizările Galei Premiilor Gopo 2010 a fost alcătuit din exploatantul Dana Băcanu (Noul Cinematograf al Regizorului Român); criticii de film Viorica Bucur şi Mihai Fulger; câştigătorii Premiilor Gopo, Cristian Comeagă (producător - Restul e tăcere - Gopo pentru Cel mai bun film la ediţia 2009) şi Radu Muntean (Boogie - Gopo pentru Cel mai bun regizor în 2009); actriţa şi scenarista Mara Nicolescu.



Cel mai bun film (lung metraj)


Cea mai fericită fată din lume (România-Olanda, 2009)
Producător: Ada Solomon (HiFilm, Circe Films)
Regia: Radu Jude

Le concert (Franţa-Italia-România-Belgia, 2009)
Producător: Alain Attal (Les Productions du Trésor, Oi Oi Oi, France 3 Cinéma, Castel Film)
Regia: Radu Mihăileanu

Katalin Varga (România-Ungaria-Marea Britanie, 2009)
Producători: Peter Strickland, Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu (Libra Film, Hai Hui Entertainment)
Regia: Peter Strickland

Poliţist, adjectiv (România, 2009) - Câştigător
Producător: Corneliu Porumboiu (42 km film)
Regia: Corneliu Porumboiu


Cel mai bun regizor (lung metraj)

Adrian Sitaru - Pescuit sportiv

Corneliu Porumboiu - Poliţist, adjectiv - Câştigător

Radu Jude - Cea mai fericită fată din lume

Radu Mihăileanu - Le concert


Cel mai bun scenariu de lung metraj

Anca Damian - Întâlniri încrucişate

Augustina Stanciu, Radu Jude - Cea mai fericită fată din lume

Corneliu Porumboiu - Poliţist, adjectiv - Câştigător

Ileana Muntean, Mircea Stăiculescu, Andrei Gruzsniczki - Cealaltă Irina

Radu Mihăileanu, Alain-Michel Blanc - Le concert


Cel mai bun actor într-un rol principal într-un film de lung metraj

Adrian Titieni - Pescuit sportiv

Andi Vasluianu - Cealaltă Irina

Dragoş Bucur - Poliţist, adjectiv - Câştigător

Florin Piersic Jr. - Călătoria lui Gruber

Valentin Popescu - Cele ce plutesc


Cea mai bună actriţă într-un rol principal într-un film de lung metraj

Andreea Boşneag - Cea mai fericită fată din lume

Hilda Péter - Katalin Varga - Câştigător

Olimpia Melinte - Cele ce plutesc

Maria Dinulescu - Pescuit sportiv

Monica Bârlădeanu - Francesca


Cel mai bun actor într-un rol secundar într-un film de lung metraj

Doru Ana - Cealaltă Irina

Radu Iacoban - Amintiri din Epoca de Aur

Tibor Pálfy - Katalin Varga

Vasile Muraru - Cea mai fericită fată din lume

Vlad Ivanov - Poliţist, adjectiv - Câştigător


Cea mai bună actriţă într-un rol secundar într-un film de lung metraj

Diana Cavallioti - Întâlniri încrucişate

Luminiţa Gheorghiu - Francesca - Câştigător

Tania Popa - Amintiri din Epoca de Aur

Violeta Haret-Popa - Cea mai fericită fată din lume


Cea mai bună muzică originală (lung metraj)

Armand Amar - Le concert - Câştigător

Hanno Höfer, Laco Jimi - Amintiri din Epoca de Aur

Pessi Levanto - Întâlniri încrucişate

Steven Stapleton, Geoff Cocs - Katalin Varga


Cea mai bună imagine (lung metraj)

Dan Alexandru - Cele ce plutesc

Dinu Tănase - Călătoria lui Gruber

Marius Panduru - Poliţist, adjectiv - Câştigător

Márk Györi - Katalin Varga

Vivi Drăgan Vasile - Cealaltă Irina


Cel mai bun montaj (lung metraj)

Adrian Sitaru - Pescuit sportiv

Cătălin F. Cristuţiu - Cea mai fericită fată din lume

Ludo Troch - Le concert - Câştigător

Mátyás Fekete - Katalin Varga

Roxana Szel - Poliţist, adjectiv


Cel mai bun sunet (lung metraj)

Constantin Fleancu - Cea mai fericită fată din lume

Dana Bunescu, Cristinel Şirli - Amintiri din Epoca de Aur - Câştigător

Györgi Kovács, Gábor Erdélyi, Tamás Székely - Katalin Varga

Sebastian Zsemlye, Chris Mike Sugar, Alexandru Dragomir - Poliţist, adjectiv


Cea mai bună scenografie (lung metraj)

Cezara Armaşu, Mihaela Poenaru, Dana Istrate, Simona Pădureţu - Amintiri din Epoca de Aur

Cristian Niculescu - Le concert - Câştigător

Florin Gabrea - Călătoria lui Gruber

Mihaela Poenaru - Poliţist, adjectiv

Mihai Dorobanţu - Cele ce plutesc


Cele mai bune costume (lung metraj)

Augustina Stanciu - Cea mai fericită fată din lume

Giorgiana Bostan - Poliţist, adjectiv

Svetlana Mihăilescu - Călătoria lui Gruber - Câştigător

Viorica Petrovici - Le concert


Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură (lung metraj)

Michelle Constantinides, Dana Busoiu, Catherine Crassac, Adelina Popa - Le concert - Câştigător

Dana Roşeanu - Cea mai fericită fată din lume

Maria Andreescu, Domnica Sava - Weekend cu mama

Maria Andreescu, Lidia Ivanov - Cele ce plutesc


Cel mai bun film documentar

Australia (România, 2009)
Producători: Carmen Harabagiu, Andrei Creţulescu, Aurelian Nica (HBO România)
Regia: Claudiu Mitcu

Copiii Uraniului (România, 2009)
Producător: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Iulian Ghervas, Adina Popescu

Drumul păsărilor (România, 2009)
Producător: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Klára Trencsényi, Vlad Naumescu

Lumea văzută de Ion B. (România, 2009) - Câştigător
Producători: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Creţulescu (HBO România, Alexander Nanau Production)
Regia: Alexander Nanau


Cel mai bun film de scurt metraj

Înainte şi după 22/12/1989 (România, 2009)
Producători: Dan Cotoman, Giuliano Doman (Tandem Film)
Regia: Andrei Cohn

Nunta lui Oli (România, 2009) - Câştigător
Producător: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Tudor Cristian Jurgiu

Renovare (Germania-România, 2009)
Producători: David Lindner Leporda, Ada Solomon (Filmalee, HiFilm)
Regia: Paul Negoescu

Zgomot alb (România, 2009)
Producător: Marius Pandele
Regia: Marius Pandele


Premiul "Tânără Speranţă"

Andreea Boşneag - Cea mai fericită fată din lume - Câştigător

Claudiu Mitcu - Australia

Diana Cavallioti - Amintiri din Epoca de Aur, Întâlniri încrucişate

Olimpia Melinte - Cele ce plutesc

Tudor Cristian Jurgiu - Nunta lui Oli


Premiul Publicului (pentru filmul românesc cu cel mai mare succes la box office în 2009)

Amintiri din Epoca de Aur: Tovarăşi, Viaţa e frumoasă! - Câştigător - 26.520 bilete vândute
Producător: Cristian Mungiu (Mobra Films)
Distribuitor: Voodoo Films
Regia: Ioana Uricaru, Hanno Höfer, Răzvan Mărculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite în România în 2009)

Gomorra (Italia-Franţa, 2008) - Câştigător
Regia: Mateo Garrone
Distribuitor: Independenţa Film

Un Conte de Noel (Franţa, 2008)
Regia: Arnaud Desplechin
Distribuitor: Independenţa Film

Le Silence de Lorna (Franţa-Belgia-Italia, 2008)
Regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Distribuitor: Independenţa Film

Il y a longtemps que je t'aime (Franţa-Germania, 2008)
Regia: Philippe Claudel
Distribuitor: New Films.

Premii speciale, pentru întreaga carieră

Draga Olteanu Matei - actorie

Dumitru Carabăţ - scenaristica

Gina Stoica - etalonaj.



Autor: Echipa rcp

Sursa:Comunicat de presa

Voteaza:
+3 5voturi

Comentarii


  • Ieseanul - Felicitari Andreea Bosneag!!! Cata modestie poate sa aiba   
    Felicitari Andreea Bosneag!!! Cata modestie poate sa aiba fata asta, e adorabil

stiri recente

Arhiva

sectiuni

vizualizeaza ca norisor / lista

  Aminteste-ti datele mele